Георги Чобанов, Литернет и черният Пи-Ар като въздействие

Модератор: Radi_Angelov

Георги Чобанов, Литернет и черният Пи-Ар като въздействие

Мнениеот vionbg » Пон Мар 07, 2011 8:18 pm

Със сигурност не е лесно да се пише за това, не, не става дума за “зоната на здрача”, за псевдопублицистиката,
платените репортажи, за нещата и за истинските им имена, за табутата като неоспорима истина...
Става въпрос за нещо съвсем човешко.
Ужасно трудно е да пришиеш етикет (поне за хора като нас е трудно) непосилно мръсно е да изпишеш думата
“безобразие”, без право на замяна, без синоним, без еквивалент... с главни букви... БЕЗОБРАЗИЕ!

Естествено, сантиментът, ситуиран като образ в повествованието, насилен или наивистичен,
няма да помогне никак, няма и да услужи на истината .. но истината (самата) понякога се нуждае
от емоционален подражател - оръженосец на голотата, за да изпълни ритуала на весталския си стрийптиз...
секунда лудост, доза есхибиционизъм.!

ТОЧКА!

Край с глупостите. Да говорим директно.
Става въпрос за Георги Чобанов – главен редактор на Литернет и най-вече, за особения му талант да създава понятия.
За да не бъдем голословни, нека позволим на фактите да се произнесат относно горе упоменатата теза,
ситуирайки разнообразната лингвистична култура на г-н Чобанов , в унисон с образната конкретика на изобретеното му авторско понятие
“самопубликуване”.

Речниковото му значение би могло да се проследи, но ние, разбира се, няма да изпадаме в тривиалности,
нито в технологически подробности, а ще последваме могъщата съзидателност на твореца на понятия:
http://liternet.bg/web/lit/samo.htm

Както стaва ясно от горния линк, в собствения сайт на главния редактор Чобанов, понятието “САМОПУБЛИКУВАНЕ” ( нещо или някой, който сам се публикува или съвесем светотатствено позволява на някой да го публикува без могъщото одобрение на г-н Чобанов),
никога не присъства самостойно. Като блестящ филолог, редакторът, го въвежа във фразите “самопубликуване “Хулите”,
самопубликуване “Бунтарите”, самопубликуване “Откровения”... ) и т.н Въобще всичко, което по своето съдържание
не изобразява Литернет, в ума и представите на г-н Чобанов.
Злите езици твърдят, че вероятно генезисът му е иницииран от неуспешният опит за реализиране
на собствен динамичен сайт за литература, за което той на дълго и нашироко обвинява лицето И. Б.
с присъшия си редакторски назидателен стил, примесен с журналистически хъс и подплатен със солидна доза професионална злоба в трактата:
http://liternet.bg/publish/gchobanov/notes/5.htm

Оттам вероятно идва и голямата”Любов” на г-н Чобанов към лингвистичния раздел “Етимология”.
По принцип, това трябва да означава произход на думата, тъй като категорията Понятие е по-скоро логическа,
отколкото лингвистична, но все пак в потока на речта същината трудно се различава... вероятно, след като
не е намерена правилната приказка (дума) с която “да оправим едни пари”, това е наложило създаването на далеч по-сложната абстракция
ПОНЯТИЕ – Самопубликуване (самоопрашване). И това е довело до клетвата ( само предполагаме) – никаква разлика, никакво четене – взеха ни парите мръсните самопубликуванци.

Вероятно на някой перото ми може да се стори прекалено заточено, но ние сме свикнали да казваме истината и да защитаваме идеите си, това може би на някого ще се стори прекалено идеалистично, или ще ни обвини в прекалена откровеност, но обидата е нанесена – съвсем незаслужено и в гръб.
Приложеното “епистоларно наследство”, по долу, категорично се разграничава от идеята за лична кореспонденция (няма нищо лично в изложената информация) и представя факти, които по нито един друг способ не биха могли да се изяснят.Има кратка история, и също така кратка предистория.

През 2007 година, без оказване на физическо психическо или секслулно насилие пълнолетните лица Станимир Димитров и Георги Чобанов,
посредством виртуален способ се споразумяха да създадат виртуално партньорство, чрез размяна на линкове в подопечните им сайтове.
В следствие на което беше поставен банер на “Литернет” на главната страница на сайт “Бунтарите” и линк в зоната
за партньри в сайт “Литернет”. Не стана ясно, обаче, кога точно Станимир Димитров се е съгласил линка водещ към представлявания
от него литературен портал, както и принадлеждностните особености към него да бъдат /подписвани/ с произволната
характеристика “самопубликуване”. Естествено, че никой не притежаваше свръхвъображението да предположи този фантастичен резултат,
затова произволът беше забелязан доста ненавременно. И все пак г-н ГЛАВНИЯ (редактор) беше попитан, на личната си поща следното:

“Здравей,
ако не ме лъже паметта преди време се бяхме уговорили да си разменим банери и даже мисля, че го сторихме.
Банерът на Литернет още е в Бунтарите, но не намирам този на Бунтарите в Литернет. Ще те помоля да ми обясниш как виждаш нещата.
Поздрави!
Станимир :)”

Отговорът беше този:
“Здрасти, Станимире,
Туй с паметта е проблем и за мен :)

Помня само, че банери на външни сайтове не съм слагал в сайта от
2000-2001 г. А и че в един доста голям период от време - 2009 г.
например - Бунтарите бяха като умрели... Сега гледам леко раздвижване,
но... доста слабо все още, дано тръгнат напред и догонят събратята си! :)

А ако навремето е ставало дума за линк, това е по-възможно. От много
отдавна в LiterNet има уебкаталог, в който има 2 линка бунтарски - Римен
речник - http://liternet.bg/web/book/dict/index.html - и - Бунтарите -
http://liternet.bg/web/lit/samo.htm , които гледам се радват на добра
посещаемост.

Освен това от няколко години LiterNet поддържа специализиран сайт в тази
област ЗА КУЛТУРА - http://zakultura.info . В него също са включени
Бунтарите - http://zakultura.info/index.php?page=si ... re-id=1056 ,
и покрай банера са отбелязани графично като партньорски сайт, сайтът
присъства и в раздел Партньори на Самопубликуване -
http://zakultura.info/index.php?page=li ... &partner=1
.

Ако решиш обаче да сваляш банера, няма проблем. При мен вашите линкове
ще останат, просто няма да се отбелязват като партньорски...

Поздрави,
Георги”

Тъй като, всички тези “партньорски” линкове, бяха изпъстрени с авторското понятие на редактора (Главния)
се усети неубходимостта от повторен мейл:

“Здравей пак,
верно е че бяхме умрели, както се изрази, защото никой не се занимаваше със сайта в този период,
сега както казваш, за кратко време, няколко месеца са само (откакто сме на линия) - има раздвижване,
което ти определящ като леко, но на мен ми се струва, че към момента, и устойчиво се разраства и запазва
тенденцията към все повече посещения. От чисто любопитство, се постарах да сравня данните ни с тези на литернет,
който не е спирал да работи и към брояча му са навързани, няколко страници и останах доста доволен отсравнението.
Това разбира се няма значение, тъй като ще продължим да набираме скорост, независимо от когото и да било :)

Ще те помоля две неща - покажи ми къде да видя линковете, към бунтарите и ако са си там - моите извинения за безпокойството.
И другото - не наричай Бунтарите сайт за самопубликуване. Ако си ни сложил като партньори в някаква такава зона,
свали тоя линк. Човек трябва да е или сляп или завистлив да пришива такъв етикет на сайтът въвел и узаконил селекцията
в интернет литературата. Преди нас нито буквите, нито хулите, нито дявол знае кой се е замислял дори за селекция...
А ти може би имаш предвид, че и литернет е сайт за самопубликуване, тъй като хората сами предлагат произведенията си :)
Така бих се съгласил. И ако толкова ти се струва сайт за самопубликуване защо не се опиташ да публикуваш под какъвто си искаш ник при нас,
да се убедиш колко лесно се влиза на главната страница.:) Би трябвало да знаеш, че държим единствено и само на стойносттната литература,
без да облизваме подмеките на разни инстиционализирали се или самоинституционализирали се архаични писателски сбирки и съюзи,
играещи на къс пас с тези дето дават "едни пари" :)

Поздрави”

Този доведе до следващия:

“Привет, Станимире,

Днес е прошкин ден и прощавам всичко :)

Хубаво е обаче човек да е в кондиция и да назовава нещата с истинските
им имена. Да не смесва желаното с действителното, аматьорското с
професионалното, графоманското с ценностното, комплексарското с
нормалното, агресията с добронамереността, безкритичността със
самокритичността, самопохвалването с трезвата самопреценка, приятелското
потупване с признанието... И да се определи той самият къде стои в тази
амалгама... Хубаво е човек да има пред себе си ясни авторитети и
критерии, бунтарското не е анархизъм и липса на стойности, то е част от
живота на всеки от нас, но не продължава цял живот, а само в малък
отрязък от дните ни, нататък трябва да намери кой е и къде е...

Що се отнася до сравненията, те не са здравословни за Бунтарите :)
Посещенията на LiterNet.bg например са между 8 000 и 10 000 уникални на
ден според Google Analytics. PR на LiterNet.bg е 6, а не 2, и т.н. Не
искам да влизам в подробности :) А линковете в LiterNet.bg, които са
дали на Бунтарите над 4 500 уникални посещения, са получили 15 посещения
(от 01.01.2008 до днес) + 106 посещения от форума на бунтарите, където
няма никакъв банер (за същия период от време...) Факти... Подобно е
съотношението по другите направления, по които си решил да вземеш
отношение... но ще спестя фактите, щото нямам време... а и е прошкин
ден... :)

Поздрави,
г.”

Във всяка разумна човешка ситуация би било по-мъдро, при такъв самомнителен отговор, дикусията да се прекрати,
но тази не беше нито разумна лито лична беше дивашки несправедлива и касаеше усилията на много хора.
Вероятно по тази причина последва този отговор:

” Здравей Георги,
Пропускам безкрайната редица от тенденциозни опозиции, с която си изпълнил уводната част на мейла си,
тъй като винаги съм избягвал да коментирам нездравото самомнение, когато го разпозная в чистия му вид,
само ще вмъкна, че снобарията както и хомосексуализма, са изключени от списъка на познатите заболявания,
по простата причина, че са неличими. Хубаво е да се прави разлика, между решението да се самопровъзгласиш за "вся и всьо"
и да си Главният редактор на света. А, аз за себе си искам да съм наясно,че разговарям само и единствено с Главния редактор на Литернет,
тъй като (така се получи) с него имам работа. Тия измислени цифри, които цитираш за два милиона и половина на година и другите произволни цифри,
не ме интересуват, едно че не са реални, второ, че не те са важни... Важното е това, че с прискърбие трябваше да забележа,
че си престанал да правиш разлика между стойностна литература и битак, между мастити и творци, между достойнство и мегаломанщина.
Това го споменавам, само и единствено защото те уважавах. Иначе не ме касае, това си е политика на твоя сайт и няма с нищо да попречи на нашия.
Един въпрос обаче не мога да подмина - това, че си забравил разликата между ПАРТНЬОРСТВО И КУРВЕНСКИ НОМЕР.
Кой пък ти даде право да класифицираш Бунтарите, като сайт за самопубликуване, че и да го напишеш?
Това ли е твоята представа за партньорство и лоялни, коректни отношения? Че явно за теб ТАЛАНТ и АВТОРИТЕТ са синоними не ме притеснява,
живота ме е срешал с много сноби. Че половината ти открития са или автори в Бунтарите или част от екипа на Бунтарите си е парадокс,
който мен лично не ме вълнува, но (НЕ ТЕ МОЛЯ) държа да изтриеш всички линкове към Бунтарите, особено тия,
в които присъства измислената от теб дума САМОПУБЛИКУВАНЕ, с която явно искаш да внушиш на аудиторията,
че освен теб друг няма и че със (да не дава Господ) смъртта на номенклатурното ви поколение ще се затрие държавата и културата.
И те моля, това да стане незабавно. Веднага след това, ще сваля банера на Литернет.
Ако не изчезне всеки един линк от тоя характер, пак ще сваля банера ти и ще го заменя с линк,
в който ще охарактеризирам сайта ти както си преценя (по твой модел). Разбира се, че ще бъда
и принуден да изложа позицията си пред широка аудитория. Но това при положение, че не пожелаеш да се разберем тук.

Знаеш, че това което си направил е НИЗКО, не ти прави чест! И си наясно, че ако ти цениш собствения си труд,
не е редно да омаловажаваш този на другите. Наясно си, че не можем да оставим нещата така, нали?
Не ние сме агресорите в случая. Просто ти се самозабрави.
Не ти трябва да влизаш в собствения си батак.”

Е, речено сторено, само дето никой от нас не се надява Георги Чобанов да разбере, че
БУНТАРИТЕ определено не е сайт за самопубликуване.Всяко произведение се гласува тайно от трима модератори,
които не виждат името на автора, а преценяват достойнствата на произведението. Но това са административни подроности.
По-интересно как така остава неясно защо всички останали сайтове /освен Литернет/ са обявени от г-н Чобавов за сайтове за "самопубликуване".
Дали от желание да се демонстрира някаква елитарност? Във всеки случай нито под нито над банера на Литернет в БУНТАРИТЕ
има уточняващи надписи като "сайт за самопубликуване". Сякаш всички останали сайтове са доминиони на всемогъщия Литернет,
който явно се изживява като Британска империя.
Прекрасно! Само дето ние от сайт “Бунтарите” не сме заявили желание да бъдем колония...
Това ясно ли Ви е поне – Г о с п о д и н ЧОБАНОВ?!

Литературните сайтове би трябвало да са места, където хората интересуващи се от литература да могат да четат и публикуват,
да споделят идеи в дух на свобода и доброжелателност, а не резервирана виртуална територия на господин Елит или госпожа МНОГО-СЪМ-НАД-ВАС-ова.
Нечестно е собствения ти банер да е на видно място на друг сайт, пък ти да сложиш чуждия в трета глуха при това с уточняващи надписи,
които са направо обидни. При това без да уведомиш потърпевшите.

За определен тип интелектуално съмосъзнание, вероятно по вкуса на господин Чобанов, мисълта, че в зоната "САМОПУБЛИКУВАНЕ",
изобретена от същия, попадат редица сайтове, като "Хулите"," Откровения", "Щъркел", "Стихове бг" и др. но никога (незнайно защо) самият Литернет,
това е мощно перо за реклама. Но не става ясно, дали Главният редактор е провел разговори, с представители ръковдствата на изброените сайтове
и колко от тях доброволно са се съгласили, линковете поставени в литернет и водещи към тях, да започват с описанието "САМОПУБЛИКУВАНЕ".
Не твърдим обратното, просто ни се струва невероятно, по простата причина, че това е не само директна обида към усилията на администрациите,
но и към публикуващите автори, които автоматично преминават в графа “втора категория”, щом не са в “Литернет”
Ние не се ангажираме с предположения за това дали, колегите ни от другите сайтове за литература приемат това “понятие”
или не, но сме категорични, че с вас не сме на едно мнение. Ние не си позволяваме да обиждаме колегите си и техните усилия...
Вероятно по различен начин възприемаме и ръководим сайтовете си, но сме твърдо против пришиването на етикети.
И както стана ясно от тона на писмата на редактора, той е АВТОРИТЕТ. Прекрасно, но именно по тази причина –
по-високото си положение, трябва да се държи на висота. Това изисква доблест.

Г-н Чобанов всичко това е една огромна обида към нашите модератори(редактори),както и към авторите публикуващи и публикували в сайт Бунтарите.
Искаме публично извинение. Възможно е да не го дочакаме, но това няма да е за наша сметка.

Г-н Чобанов, всички очакваме да проявите доблест
vionbg
Модератор

Мнениеот Radi_Angelov » Вто Мар 08, 2011 10:15 am

БЕЗОБРАЗИЕ граничещо с абсурда!
Не мога да повярвам, как един човек, който до скоро уважавах се оказа самозабравил се дядка, за когото думата етика не значи нищо.

Не отричам ролята на Литернет, като
една от най-големите виртуални библиотеки на български език,
но какво значи "самопубликуване"?
Защо е нужно всеки динамичен сайт за литература(нещо одвъд представите на г-н Чобанов)
да бъде определян, като "сайт за самопубликуване"?
Нима за г-н Чобанов гроздето е толкова кисело, че му се налага да прибягва до черен PR?

Ние от Бунтарите се гордеем, че никога не сме били "сайт за самопубликуване" -
още от самото начало въведохме селекцията и одобрението на минимум 3-ма модератори
(за задръстените от костеливи понятия мозъци, като г-н Чобанов, това са редакторите),
та при нас е нужно минимум 3-ма редактори да харесат или отхвърлят едно произведение,
за да бъде то публикувано или отхвърлено.

Това не ми звучи, като "самопубликуване".
Това си е динамично електронно издание с редактори и т.н.

Гордеем се, че сме първото динамично електронно литературно издание в България.
Гордеем се и с това че се опитваме да бъдем не само издание за литература, но и едно пространство за идеи.
Придобилата цвета на абсента кръв на г-н Чобанов, явно не му позволява да се запознае
с динамичните литературни сайтове в България и решава да ги отвърли.
Ние сме простолюдието и вие от абсентовата аристокрация не ни приемате за равни по чашка, така ли г-н Чобанов?
И понеже във вашите замъглени от псевдо-властта ви очи ние сме простолюдие,
губим правото си на съществуване?

Всъщност принудени сте да се съобразите с нашето съществуване,
дори от позицията на един безсмъртен властелин на българското литературно интернет пространство.

За г-н Чобанов недостижимото не е сакрално, както за повечето хора, а е низше,
по-лесно е да го принизи до категорията "самопубликуване"(АД), отколкото да се опита да го осмисли и да се приобщи към него.
Г-н Чобанов се изживява, като едно низше божество -
Хем има невъзможни неща за него, хем тези неща са човешки,
ниско долу под неговата божествена личност.

Питам се и още нещо, нещо много съществено, как може един човек от когото не съм чел нищо друго освен
литературна критика да бъде главен редактор, но да приемем, че разбира от литература и всичко е наред.

Редакционна колегия на Литернет:
Гл. редактор Георги Чобанов
Зам.-гл. редактор Албена Вачева
Редакционен екип: Нина Петкова, Мария Донева, Мая Дългъчева

Редакционна колегия на Бунтарите:
Станимир Димитров
Еми Цветкова
Юлияна Радулова
Иван Печев
Деница Стефанова
Евгения Маринчева
Ради Ангелов

г-н Чобанов явно счита качествата на нашите редактори за недостатъчни, не мога по друг начин да си обясня, защо при положение,
че в Литернет има петима редактори, а при нас са седем неговия сайт не е за "самопубликуване", а нашият според него е.
Може би това е великата причина, поради която си позволява да ни нарича "сайт за самопубликуване".
Това е една огромна обида към всеки един от нас.
Аз не съм обидчив, но искам извинение. Само ще спомена и за пропуснатите ползи без да се задълбочавам.

Г-н Чобанов всичко това е една огромна обида към нашите модератори(редактори).
Ние няма да оставим нещата така.
Искаме публично извинение не само към сайта ни,
като институция, но и към всеки един модератор(редактор) при нас.
Radi_Angelov
Site Admin

Мнениеот Яндра » Вто Мар 08, 2011 11:36 am

Ще започна с един цитат от романа "Мартин Идън", когато героят изпраща произведенията си и му ги връщат обратно....

"Очевидно от другата страна нямаше жив човек, а някакъв хитроумен механизъм от зъбни колела, който прехвърляше ръкописа от един плик в друг и заплепваше марките. Приличаше на автоматите, които ти подават дъвка или шоколад, след като пуснеш монетата в един от двата прореза. Същото правеше и машината редактор. Изглежда той пускаше ръкописите си само в прореза, който ги връща обратно. Успееше ли да намери другия прорез , машината щеше да му подаде чекове"

Токлова за хитроумните редактори.
Да победиш условностите на "номенклатурната машина" е достойно за подвиг, но струва ли си да се мъчиш. Явно когато вярваш в изкуството вярваш и в борбата срещу тази машина, която изобщо не разбира таланта , не вниква в същността, говори в цифри, букви, вкарва зъбчато остроумие.... Изглежда сякаш битката е неравна, но не е...

Защото си струва да умееш да вникнеш в същността на изкуството, да видиш истината, отвъд фалшивите ръкомахания... на двиметровата Тетралин и нисичкият тантурест Барило, които изразяват любовта си на сцената в операта (из Мартин Идън), така фалшиви и надути са и цифрите на броячите, изследванията на ПИ Ар-ите, описанията в търсачките и в линковете за партньорства, всичко това звучи фалшиво и скрива истината.

Дали ще си пусна произведението в машината със зъбчато колело , имитираща сърце и душа или ще се самопубликувам във форума на счетоводителите, адвокатите, сенокосачите, аз си оставам същия автор, но предпочитам да зная, че там където пиша, някой може би вниква отчасти в илюзията на моето творчество, защото той самият твори и може би успява да каже някаква истина....

В Бунтарите се самопубликуваме, да, защото сега съзирам истината в това, в Литернет също се самопубликуваме, защото сами си изпращаме произведенията, нищо че има редактор, който ги помества.... (редактор, морератор, все едно, в Бунтарите повечето от медераторите са филолози всъщност) Нали ние сами, по собствена воля го правим, аз май си спомням че имам произведения в онзи сайт за самопубликуване Литернет, какво прозорливо е измислил думата, господина, защото показва , че всички свободно, без насилие пращаме за публикуване където си искаме...Трябва да я патентоват тая дълбокомислена и съдържателна дума. бях останала с впечатлението че г-н Чобанов е наясно, че самопубликуването в Бунтарите се извършва от трима модератори при тайно гласуване, защото ние все пак държим да се предпазим от самозабравяне и да се самопровъзгласим за някаква мафия от главни редактори...

Та по тази логика, всички сайтове в интернет за за самопубликуване, така че господинът редактор на Литернет не е казал нищо обидно, просто е направил генерално обобщение...... но единственото което малко ми досади, като четох линковете е че това, че всички сайтове са за самопубликуване добре, ама той е допуснал стилистична грешка, защото повторението никак не професионално и освен "самопубликуване", забелязвам че друга дума не знае :) затова, господине, с цялата ми симпатия към литературната библиотека , която искрено уважавам , защото наред с класиците като Иван Вазов, Йордан Радичков(които поради очевидната си невъзможност да се самопусбликуват в Литернет, вие сте ги публикувал без да ги питате и сам), се мъдри и никому неизвестната Деница Стефанова(както и доста от другите ми колеги от сайта), което искрено ме ласкае. А и чест е за мен до мен да се самопубликуват такива творци като гореспоменатите класици...

Между другото и в нашия сайт Бунтарите са се самопубликували някои класици, ако се поровим , може да намерим всякакви творци от различни жанрове и ранг. Обърнете внимание на някои рубрики, като Стих и текст на седмицата, които са нашата зона за класика...

Търсих скоро едно произведение на Александър Дюма, "Жозеф Балзамо", защото е книгата липсваха няколко страници и то точно където Русо говори пред масоните и ги намерих в една от онлайн библиотеките, Читанка или Моята библиотека, прекрасни библиотеки за самопубликуване... (нали решихме че думата е всеобхватна)

И така, Станимир е поместил части от кореспонденцията си, но аз с това не съм съгласна, защото тяхната кореспонденция с г-н Чобанов датира много преди това и те доста време съвсем приятелски си говореха и останах с впечатлението че господинът е приятел на Бунтарите, което би ме радвало, чувала съм че адашът му Георги Минчев ( поклон) е подкрепял много млади творци, заставал е зад тях и храбро без да му пука че са наизвестни, е пял с тях на една сцена, само защото явно талантът за него означава повече от някакви си гръмки титли, звания и ордени и сдружения.

Вероятно господин Чобанов се е объркал и в моментното си лошо настроение е нарекъл Станимир комплексар и графомен, а нас всички самопубликуващи графомани(думата графоман ловко е вмъкната в контекста), но се надявам това в скоро време да се поправи и вярвам че уважавания от нас редактор, ще се научи да подава ръка на младите таланти и ще отсява по-щателно графоманията от таланта А сайтът, който незаслужено смятахме за умрял не е останал без читатели, затова смъртният му акт е недействителен, авторите все още са поддръжници на Бунтарите, подкрпят ги, и пишат тук, защото това е техният сайт, приятели , благодаря ви!
От великото до смешното има само една крачка
Яндра

Мнениеот vionbg » Вто Мар 08, 2011 12:51 pm

Яндра написа:Ще започна с един цитат от романа "Мартин Идън", когато героят изпраща произведенията си и му ги връщат обратно....

...добре, ама той е допуснал стилистична грешка, защото повторението никак не професионално и освен "самопубликуване", забелязвам че друга дума не знае :) затова, господине, с цялата ми симпатия към литературната библиотека , която искрено уважавам , защото наред с класиците като Иван Вазов, Йордан Радичков(които поради очевидната си невъзможност да се самопусбликуват в Литернет, вие сте ги публикувал без да ги питате и сам), се мъдри и никому неизвестната Деница Стефанова(както и доста от другите ми колеги от сайта), което искрено ме ласкае. А и чест е за мен до мен да се самопубликуват такива творци като гореспоменатите класици...

Между другото и в нашия сайт Бунтарите са се самопубликували някои класици, ако се поровим , може да намерим всякакви творци от различни жанрове и ранг. Обърнете внимание на някои рубрики, като Стих и текст на седмицата, които са нашата зона за класика...

О не само, че повечето от нас, в това число и моя милост, имаме публикации в НЕГРАФОМАНСКИЯ сайт на г-н Чобанов, но и някои хора от екипа ни му бяха май нещо като дописници, водеха някакви рубрики при него. Поне към техният труд да бе проявил уважение, вместо да го оценява като "самопубликуване".

И най-жалкото е, че продължавам да нямам нито вест нито кост от Главния редактор. Нито маха линковете, нито мърда и всичко това при очевидната диващина на извършеното от него.
vionbg
Модератор

Мнениеот longjohnsilver » Вто Мар 08, 2011 2:29 pm

Здравейте! На свой ред бързам да предам почитанията си на г-н Чобанов , Главен редактор на единствения сайт за НЕсамопубликуване, чийто банер ми се мярка всеки път щом вляза да самопубликувам в БУНТАРИТЕ. Сериозен пропуск на екипа на БУНТАРИТЕ беше и си остава липсата на уточнение, че Литернет е единствен и неповторим сайт за НЕсамопубликуване ... ама хайде пропуснали сте /сме?/ да забележим тази подробност. Пък и не пише никакво уточнение дявол да го вземе...Виж има и банер на сайт на Дони .Влизам , гледам и отсреща има банер на БУНТАРИТЕ. И със сайта на Нети е така, а в Литернет....Накратко не е за прости хора. Ами издигнатите и извисени труженици на перото не слагат на главната си страница банери на някакви си ....такива....втора класа. За тях /втората класа/ си има графа „самопубликуване”. Там в един кюп и Бунтари и Хули ....Всъщност ето ги:
Cult.bg - самопубликуване на проза, поезия, есета // Bg.
Като последвам този линк няма никой...Ето на това му казвам да си умрял...
* ХуЛите - самопубликуване на проза, поезия, есета... // Bg.
Във втория са Хулите – живи са и Господ още здраве да им дава – но там пък няма банер на Литернет.
* Штъркел - самопубликуване на проза, поезия, есета... // Bg.
Тук също няма никой. Май и този сайт е починал...
* Бунтарите - самопубликуване на проза, поезия, есета... // Bg.
ТУК ЕДИНСТВЕНО ИМА БАНЕР НА ЛИТЕРНЕТ и сайта май е жив, знам ли
* Стихове - самопубликуване на стихове и проза // Bg.
Този линк води до друг жив сайт но банер на Литернет не виждам.
* Romantic Land - самопубликуване на стихове // Bg.
И тук няма
* Откровения - самопубликуване в различни жанрове // Bg.
Този линк води до друг жив сайт но банер на Литернет не виждам
* Беседката - самопубликуване в различни жанрове // Bg.
* Разпилени листи - авторски разкази, статии и поеми; Wired Sphere // Bg.
* Teenproblem - самопубликуване на поезия и проза - за тийнейджъри // Bg.
* Поетична тетрадка - самопубликуване: поезия в Инфо Варна // Bg.
Друг умрял сайт.
* Литературен салон - самопубликуване: поезия, проза // Bg.
Друг умрял сайт.
* Приказка без край - дописване на приказка от всеки желаещ // Bg.
* Недовършени приказки - дописване на приказка от всеки желаещ // Bg.
* Нов автор - самопубликуване, книжарница, галерия, магазин // Bg.
* Изкуството - литература, изкуства, театър; самопубликуване; блог, форум, новини // Bg.

В крайна сметка излиза, че от всички живи и умрели сайтове само в БУНТАРИТЕ е поставен банер на Литернет. Дали това не ни дава предимство сред самопубликуващите или ни правят на глупаци?
longjohnsilver

Мнениеот PLACEBO » Вто Мар 08, 2011 2:37 pm

Меко казано е, че съм изумена и потресена от всичко, което прочетох в тази тема.
Сравнително отскоро съм в сайта, където се наблюдава "леко раздвижване, но... доста слабо все още, дано тръгнат напред и догонят събратята си! :)" (цитат - първото от писмата на Георги Чобанов до Станимир Димитров).

Колеги от "Бунтарите", аз съзирам едно едничко нещо - СТРАХ!
Вероятно "лекото раздвижване" е сигнал за "събратята", че не са най-ВЕЛИКИ.
Присъединявам се към публикациите на Станимир Димитров, Ради Ангелов и Деница Стефанова.
Зная едно - че за всички има място под небето.
А окачествявания на Бунтарите като "сайт за самопубликуване", е недопустимо. И думите, написани в писмото до Станимир точно на "прошкин ден", простете, но не спомогнаха г-н Чобанов да се издигне в очите ми.
Оставам с убеждението, че същият има проблем не само с паметта, но и със сигурност не познава естеството на работа на "Бунтарите".
Не се завръщай...
PLACEBO

Мнениеот so_what » Сря Мар 09, 2011 10:46 am

Колеги, вие сте казали всичко, което има да се каже.
Аз се подписвам зад всяка една от думите ви и заставам зад своите.
Да поговорим с факти:
Произведенията на втора страница на Бунтарите са колкото тези на първа или дори повече.
Това всеки регистриран потребител може да го провери.
Нито едно произведение не е публикувано без одобрение на 3 ма модератори.
Е, ако това е самопубликуване, в такъв случай и Литернет е сайт за самопубликуване, в който аз нямам "удоволствието" да присъствам.
:D
Най- малкото, което г-н Овчаров трябва да направи е да свали линковете към нас.
И да се извини, разбира се, ако притежава необходимата сила за това.
А както знаем, малцина са избраните :D
има три вида хора -част от проблема,част от пейзажа и част от решението.
so_what

Мнениеот Elpidaa » Сря Мар 09, 2011 5:15 pm

Когато открих "Бунтарите", се почувствах така сякаш съм открила свят (сайт), който винаги ми е липсвал. Прекарах часове в четене на стихове и разкази, които никога и никъде не бях срещала, открих познати, но и много непознати за мен имена. Започнах да го посещавам често и реших да се регистрирам. Беше преди 2 месеца. Изпратих мой бял и свободен стих. Съобщението, което ми излезе след натискане на бутона знаем много добре всички, които сме регистрирани тук:

"Произведение с номер #12345 е изпратено на МОДЕРАТОРИТЕ на сайта
за одобрение и публикуване!

МОДЕРАТОРИТЕ си запазват правата да променят правописни,
стилистични и други грешки,
ако сметнат за необходимо!

Произведенията, неодобрени от 3-ма модератори, се поместват
във втора страница на литературна тетрадка 'Бунтарите'.

МОДЕРАТОРИТЕ си запазват правото да изтрият
определени текстове (с порнографско или
противоконституционно съдържание) от базата.
В такъв случай ще бъдете изрично уведомени."

- и ако това е начин на самопубликуване?! Всеки може сам да прецени, коментара ми е излишен. Ще кажа само, че винаги когато изпращам материал за публикация това съобщение излиза!!!

Харесвам "Бунтарите" не само, защото има много стойностни публикации, но и защото в "Бунтарите" имам летва за прескачане, там не е като в моя блог, където самопубликувам и мога да модерирам всичко, което пожелая. Текста ми в "Бунтарите" минава през оценка, не само като съдържание и стойност, но и граматически и стилистически, т.е. мога да си сверя часовника. Ако произведението е одобрено отива на първа страница, има също и втора. Къде ще отиде за мен няма значение, но има значение това, че ако отиде на първа е не защото съм си платила! Да! Това е място (сайт за литература) където няма условия за заплащане, бягам от места, които ми предлагат чрез смс, абонамент или някаква си сума да стана VIP, материала ми да бъде разгледан с предимство, да мога да публикувам повече от N брой произведения и разни други екстри, купени с пари! Не, в "Бунтарите" портофейла няма значение, има значение написаното! Дали на такива места пишат графомани???!!!

Деница е казала много за художествената стойност, изкуството, идеите и целите. Няма да се повтарям, но напълно съм съгласна с думите й! Това е и моето виждане!

Нямам претенции за добре пишеща, но обичам да чета и това, което обичам да чета е в "Бунтарите".
И знам, че със или без банер(и) "Бунтарите" ще ги има! Защото за хората там дребните неща нямат значение, само изкуството, и красивото!
Elpidaa

Мнениеот orange_juice » Сря Мар 09, 2011 7:50 pm

Тъй като сайтът Бунтарите започва да набира пълна скорост, имаме право да искаме да има определен имидж. Аз съм напълно ЗА премахването му от сайтове, които го определят като сайт за САМОПУБЛИКУВАНЕ, по простата причина, че това не е вярно, както посочват съмишлениците ми по-горе, всяко произведение се оценява поне от трима модератора, които трябва да достигнат единодушие, за да бъде публикувано. По време на оценката, никой от модераторите не може да види името на публикуващия.

Скоро ми се беше случило да поискам едно мое стихотворение да бъде махнато от един сайт за САМОПУБЛИКУВАНЕ. Бях шокирана, защото ми беше казано, че всъщност нямам право да го махна от сайта, защото вече било излязло. Като автор имам пълното право произведенията ми да бъдат премахнати от този сайт. Пълен абсурд. Така че, логично е, хората, които са създали Бунтарите и хората, които помагат сайтът на Бунтарите да се развива и разпространява, да искат той да бъде определян в каталозите на други литературни сайтове по определен и точен начин.
orange_juice

Мнениеот Яндра » Сря Мар 09, 2011 8:28 pm

tristessa написа:Тъй като сайтът Бунтарите започва да набира пълна скорост, имаме право да искаме да има определен имидж. Аз съм напълно ЗА премахването му от сайтове, които го определят като сайт за САМОПУБЛИКУВАНЕ, по простата причина, че това не е вярно, както посочват съмишлениците ми по-горе, всяко произведение се оценява поне от трима модератора, които трябва да достигнат единодушие, за да бъде публикувано. По време на оценката, никой от модераторите не може да види името на публикуващия.

Скоро ми се беше случило да поискам едно мое стихотворение да бъде махнато от един сайт за САМОПУБЛИКУВАНЕ. Бях шокирана, защото ми беше казано, че всъщност нямам право да го махна от сайта, защото вече било излязло. Като автор имам пълното право произведенията ми да бъдат премахнати от този сайт. Пълен абсурд. Така че, логично е, хората, които са създали Бунтарите и хората, които помагат сайтът на Бунтарите да се развива и разпространява, да искат той да бъде определян в каталозите на други литературни сайтове по определен и точен начин.

Юли, ти си най-старият модератор в сайта, най-опитния човек и си достатъчно дипломатична, затова е разбираемо да използваш такъв ловък език, но съм сигурна че г-н Чобанов като добър филолог ще те разбере правилно и ще махне линковете към Бунтарите, започващи с фразата "самопубликуване".

В този сайт , в които не са изтрили произведенията ти явно са нарушили авторските ти права. Проявила си толерантност , не си се обърнала към нас като към колеги, съекипници и хора, които ще застанат до теб в моменти, когато си права....Ти си собственик на произведенията си, и като модератор на сайта ти се е налагало да изтриваш много произведения, когато авторите са пожелали това.

В случая с г-н Чобанов те разбрах. не одобряваш това, което е направил, ние също не одобряваме, затова ще го накараме да махне линковете. Нищо друго не искаме, само справедливост!
От великото до смешното има само една крачка
Яндра

Мнениеот Ivet » Чет Мар 10, 2011 6:59 am

...
Последна промяна Ivet на Сря Окт 19, 2011 4:35 am, променена общо 1 път
Ivet

Мнениеот vionbg » Чет Мар 10, 2011 10:02 pm

Виждам, Чобанов, че си свалил обидните линове.
Остава и да се извиниш.

Знам, че четеш!

Нищо, че си мълчиш...

Извини, ме но ще говоря с истински имена:
Като "мишок" ги качи (линковете), без да поискаш разрешение и без да имаш право, тия линкове... като малко мишленце, нежно ги сваляш, за да не се вдигне шум...

Не става така!

Дадох ти шанс - пропоусна го!

Ако си се надявал на "буря в чаша вода" - това е твърде невъзможна реалност.
Илюзията, случваща се в опипаните модерни ръбове, на собствената ти епруветка не ни вълнува.
Заявихме ти, че НЯМА ДА ОСТАВИМ НЕЩАТА ТАКА.

Никак не е маловажно, че пропусна да се извиниш.

Не обичаме миши истории.

А ти нали не си мишок?
vionbg
Модератор

Мнениеот PLACEBO » Чет Мар 10, 2011 10:47 pm

Позволете ми аз, "простичкият" строителен инженер, който няма филологическо образование, да изгради една конструкция със здрави фундаменти, които да понесат силата на тежестта; с конструктивни елементи, които да преразпределят товарите равномерно... Ала конструкция без покрив. Покривът е последният елемент, който завършва конструкцията на къщата.
Без покрив няма къща.
За да не гадаете скритите ми метафори, ще ви кажа директно - без извинение от страна на г-н Чобанов, моята душа остава наранена, остава гола и излъгана. Извинение, което да изиграе ролята на покрив. Какво от това, че той (г-н Чобанов), тихомълком изтри всичко онова, с което "гордо" беше отговорил, че съществува като информация за сайт "Бунтарите"?!
Отколе майсторите като изградят и покрива, развяват знамето отгоре, отвисоко, приготвят някое агне за берекет и късмет. И залагат името си и достойнството си под онова, което са сътворили.
В нашия случай, за съжаление, съществува мълчание. "Мълчанието на агнетата"... нееее... питам се - дали г-н Чобанов въобще някога е бил БУНТАР в своята същност...?! Защото, колко струва едно "Извинете, сбърках, не знаех, не бях информиран..."
Тъй като към настоящия момент всички линкове, цитирани от г-н Чобанов, се отварят, но вече със заличената информация за "Бунтарите - сайт за самопубликуване... и т.н.", освен като писател, поет и художник по душа, но и като математик, ви привеждам доказателство за онова, което беше.
На г-н Чобанов желая от сърце здраве и спокойна съвест.

Изображение

Изображение
Не се завръщай...
PLACEBO

Re: Георги Чобанов, Литернет и черният Пи-Ар като въздействи

Мнениеот bobi_deneva » Нед Яну 15, 2012 2:19 pm

Като нов член на екипа на Бунтарите, твърде късно забелязах тази тема , но на фона на случващото днес, не мога да се въздържа да не взема отношение в този форум. Това, което сериозно ангажира вниманието ми беше понятието самопубликуване. Широка идея. Отправна точка към индикацията на хиляди манипулации, включваща самоизтъкване, отбелязваща принизяване- обширна територия.
Обаче ми се ще да запитам г-н Чобанов, сега, няколко месеца по- късно : Успехът на поетичната антология „Витрините на страха”,(чийто тираж е почти изчерпан), издадена от издателство „Бунтарите”, конкурсът обявен на същата тема, турнетата с препълнени зали и трайният медиен интерес към тези събития, в резултат на самопубликуване ли са ?
Влизайки в контекста на понятието самопубликуване ще ви предложа няколко примера, които може би ще разширят смисъла му:

1.САМОПУБЛИКУВАНЕ ПО БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ :

http://www.tetradka.buntarite.com/proiz ... 5&srchwrd=

2. САМОПУБЛИКУВАНЕ ПО БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО РАДИО

http://www.tetradka.buntarite.com/proiz ... 3&srchwrd=

3.САМОПУБЛИКУВАНЕ ПО РАДИО ШУМЕН

4. САМОПУБЛИКУВАНЕ ПО ТЕЛЕВИЗИЯ ЕТА

http://www.tetradka.buntarite.com/proiz ... 1&srchwrd=

Нямаше да взема отношение по тази тема, ако не бях възмутена от практиката на някои големи интернет групи да налагат неглижиране и цензура върху всяка една прохождаща идея без значение дали е добра или не. Просто водени от страха си да не бъдат заменени и как във всичко това не се роди една идея за обединение, за сътрудничество в името на хубавото българско изкуство, а само издаващи комплекси етикети от рода на самопубликуване.
По логиката на г-н Чобанов и телевизиите и радиата са медии за самопубликуване.

Нека погледнем истината право в очите …
bobi_deneva

Назад към Голата истина